Ειδήσεις

Η Μπέτις κρατάει σφιχτά το «εισιτήριο» του Europa League, 3-1 τη Βαγιεκάνο

Η Μπέτις μόχθησε πολύ φέτος για να πλασαριστεί στις θέσεις που οδηγούν στα Κύπελλα Ευρώπης της επόμενης περιόδου και δεν δείχνει διατεθειμένη να κάνει… εκπτώσεις στο φινάλε της LaLiga.

Μετά το σπουδαίο διπλό της περασμένης εβδομάδας στο «San Mames» κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο (1-0), οι «πράσινοι» της Σεβίλλης νίκησαν και τη Ράγιο Βαγεκάνο με 3-1 στο τελευταίο παιχνίδι της 34ης αγωνιστικής και διατήρησαν την απόστασή τους από την 7η Τζιρόνα στους 7 βαθμούς.

Και πλέον κρατούν ολοένα και πιο σφιχτά το «εισιτήριο» του Europa League στα χέρια τους, τέσσερις αγωνιστικές πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος. Η Μπέτις πήρε προβάδισμα… νίκης από το πρώτο ημίχρονο με τα τέρματα των Σαμπαλί (5′) και Πέρεθ (44′). Η Ράγιο μείωσε στο 52′ με τον Κομεσανά, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι περισσότερο, βλέποντας τον Ιγκλέσιας στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό 3-1.