Ειδήσεις

Πρώτη νίκη στους τελικούς για τον ΠΑΟΚ, 20-15 τη Νέα Ιωνία

Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τέταρτου συνεχόμενου τίτλου στην Α1 χάντμπολ των γυναικών, καθώς επιβλήθηκε της Νέας Ιωνίας στη Μίκρα με 20-15 (ημίχρονο 11-4), στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος.

Με άμυνα που «στραγγάλισε» την αθηναϊκή ομάδα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ο «Δικέφαλος του βορρά» πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα και «έχτισε» μία διαφορά που του επέτρεψε να φτάσει χωρίς άγχος στη νίκη, την πρώτη από τις τρεις που χρειάζεται προκειμένου να στεφθεί και φέτος πρωταθλητής Ελλάδας.

Ο δεύτερος αγώνας της σειράς θα γίνει την επόμενη Κυριακή (3/4, 16:00) στη Νέα Ιωνία.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-1, 5-2, 7-2, 10-3, 11-4 (ημχ.), 14-4, 15-7, 16-9, 19-11, 20-13, 20-15

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Χατζηπαρασίδου 5, Αβροσιάδου, Τσικνάκη, Μεντεσίδου 1, Βράνσιτς 3, Καραχαρίση 1, Τάκη 1, Σεβδίλη, Νίκολιτς 3, Μποριζόφσκα 3, Γκρμπάβτσεβιτς 2, Αργυροπούλου, Μπουράτο 1, Χριστοφόρις, Ζενέλη, Δημάκου

Νέα Ιωνία (Ζιβούλοβιτς): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά 2, Γιαννοπούλου, Ανδρίτσου 2, Κοτρώτσιου, Σαραντάκου, Κολλύρη, Καρέλα 1, Μακρή, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 2, Κοντοστεργίου, Ντιμτσούδη, Νταβίντοβιτς 1, Κωνσταντινίδου 2, Στουγιαννίδου 4.