Ειδήσεις

Στη Μαρσέιγ το ντέρμπι, 2-1 τη Νις

Η Μαρσέιγ αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής στη Ligue 1, κάμπτοντας με 2-1 την αντίσταση της Νις στο «Βελοντρόμ». Με το αποψινό «τρίποντο» η ομάδα της Μασσαλίας «αναρριχήθηκε» στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και βλέπει από… ψηλά πλέον τις Νις και Ρεν.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa Conference League άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι του Μίλικ, ενώ ελέγχοντας τον ρυθμό στην επανάληψη φρόντισε να «σφραγίσει» τη νίκη στο 89΄ με τον Μακαμπού. Στον αντίποδα, το μόνο που κατάφερε να κάνει η Νις ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Λεμινά.

Η ενδεκάδα που παρέταξε ο Χόρχε Σαμπάολι: Πο Λόπεθ, Ρονζιέ, Σαλιμπά, Τσαλέτα-Τσαρ, Γκέιγ (87′ Μπαλέρντι), Καμαρά, Ζέρσοβ, Ουντέρ (75′ Αρίτ), Γκεντουζί, Παγιέ (88′ Μπακαμπού), Μίλικ (78′ Κολάσινατς).

Η 29η αγωνιστική:

Σεντ Ετιέν-Τρουά 1-1 (67΄πεν, Μπουντεμπούζ – 18΄ Μοτίμπα

Λανς-Κλερμόν 3-1 (39′ Ντάνσο, 45′ Σοτόκα, 58′ Χαϊντάρα-9′ Ρασανί)

Ναντ-Λιλ 0-1 (41΄ Ονάνα)

Μονακό-Παρί ΣΖ 3-0 (25′, 84′ πεν. Μπεν Γιεντέρ, 68′ Φόλαντ)

Ρεν-Μετζ 6-1 (18′ πεν., 27′ Τεριέ, 40, 54′, 64′ Γκιρασί, 59′ Τραορέ-87′ Μαφουτά)

Λοριάν-Στρασμπούρ 0-0

Μπορντό-Μονπελιέ 0-2 (11′ Βαχί, 16′ Μολέ)

Ανζέ-Μπρεστ 1-0 (39′ πεν. Μπουφάλ)