Ειδήσεις

«Μαύρη» πρεμιέρα για την… αραβική Νιούκαστλ, 3-2 η Τότεναμ

Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 17 Οκτωβρίου 2021, 22:59

Το πρώτο παιχνίδι στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», μετά την εξαγορά της Νιούκαστλ από τους Σαουδάραβες, είχε όλες τις προϋποθέσεις να εξελιχθεί σε γιορτή. Οι πιστοί φίλοι της ιστορικής ομάδας του αγγλικού βορρά πήγαν μετά από χρόνια στο γήπεδο ενθουσιασμένοι -κάποιοι μάλιστα ντυμένοι με… κελεμπίες, για να τιμήσουν προφανώς τους νέους ιδιοκτήτες!- και είδαν τους «ανθρακωρύχους» να ανοίγουν το σκορ απέναντι στην Τότεναμ με τον Γουίλσον μόλις στο 2ο λεπτό.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι «σπερς» ανέτρεψαν το σκορ από το πρώτο ημίχρονο με τέρματα των Εντομπελέ, Κέιν και Σον, έφτασαν στη νίκη με 3-2 (μείωσαν οι γηπεδούχοι στο 90΄ με αυτογκόλ του Ντάιερ) και θύμισαν ότι, για την ώρα τουλάχιστον, στόχος των νέων ιδιοκτητών της Νιούκαστλ θα πρέπει να είναι η παραμονή στην Premier League. Η κακή βραδιά για τις «καρακάξες» ολοκληρώθηκε με την αποβολή του Σέλβι στο 83΄.

Το ιστορικό ματς όμως είχε και άλλο δυσάρεστο συμβάν, καθώς λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ένας φίλαθλος κατέρρευσε στην εξέδρα και χρειάστηκε επείγουσα ιατρική βοήθεια με χρήση απινιδωτή. Το ματς διακόπηκε για λίγη ώρα και ευτυχώς η κατάσταση του φιλάθλου σταθεροποιήθηκε και διακομίστηκε στο νοσοκομείο.

Η 8η αγωνιστική:

Γουότφορντ-Λίβερπουλ 0-5 (9΄ Μανέ, 37΄, 52΄, 90+1΄ Φιρμίνο, 54΄ Σαλάχ)

Άστον Βίλα-Γουλβς 2-3 (48΄ Ινγκς, 68΄ ΜακΤζιν – 80΄ Σαϊς, 85΄ Κόουντι, 90+5΄ Νέβες)

Λέστερ-Μάντσεστερ Γιουν. 4-2 (31΄ Τίλεμανς, 78΄ Σογιουντσού, 84΄ Βάρντι, 90+1΄ Ντάκα – 19΄ Γκρίνγουντ, 82΄ Ράσφορντ)

Μάντσεστερ Σίτι-Μπέρνλι 2-0 (12΄ Μπερνάρντο Σίλβα, 70΄ Ντε Μπρόινε)

Νόριτς-Μπράιτον 0-0

Σαουθάμπτον-Λιντς 1-0 (53΄ Μπρόχα)

Μπρέντφορντ-Τσέλσι 0-1 (45΄ Τσίλγουελ)

Έβερτον-Γουέστ Χαμ 0-1 (74΄ Ογκμπόνα)

Νιούκαστλ-Τότεναμ 2-3 (2΄ Γουίλσον, 90΄αυτ. Ντάιερ – 17΄ Εντομπελέ, 22΄ Κέιν, 45+4΄ Σον)