Ειδήσεις

Η Τότεναμ πήρε το ντέρμπι του Λονδίνου, 2-0 την Τσέλσι

Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 26 Φεβρουαρίου 2023, 17:32

Την πρώτη νίκη απέναντι στην Τσέλσι μετά από 12 συνεχόμενα ματς, με 2-0, πανηγύρισε σήμερα (26/02) η Τότεναμ στο λονδρέζικο ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής της Premier League, η οποία θα ολοκληρωθεί με τους αγώνες Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπρέντφορντ (5/04) και Νιουκάστλ-Μπράιτον (δεν έχει οριστεί ακόμη).

Τα γκολ του 22χρονου Άγγλου μέσου, Όλιβερ Σκιπ, στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου και του Χάρι Κέιν στο 82΄ έκριναν το ματς στο «Τότεναμ Στέιντιουμ», χαρίζοντας στους «πετεινούς» το δεύτερο συνεχόμενο «τρίποντο» (είχε προηγηθεί το 2-0 επί της Γουέστ Χαμ) και ταυτόχρονα το πλεονέκτημα για την κατάκτηση της 4ης θέσης.

Η κατάσταση στους «μπλε» δε λέει ν΄ αλλάξει, παρά τις πολλές μεταγραφές που έκαναν τον Ιανουάριο. Παραμένουν με μία μόλις νίκη στα 11 τελευταία ματς που έδωσαν (στα 5 από τα 6 πιο πρόσφατα δεν σκόραραν) και μετά τη σημερινή ήττα επί της ουσίας έχασαν κάθε ελπίδα για να βγουν στο Champions League της επόμενης περιόδου, ενώ εάν συνεχίσουν έτσι πολύ δύσκολα θα προλάβουν και κάποιο από τα άλλα ευρωπαϊκά «εισιτήρια».

Η 25η αγωνιστική:

Φούλαμ-Γουλβς 1-1 (64΄ Σόλομον – 23΄ Σαράμπια)

Έβερτον-Άστον Βίλα 0-2 (63΄ Γουότκινς, 81΄ Μπουέντια)

Λιντς-Σαουθάμπτον 1-0 (77΄ Φίρπο)

Λέστερ-Άρσεναλ 0-1 (46΄ Μαρτινέλι)

Γουέστ Χαμ-Νότιγχαμ Φόρεστ 4-0 (70΄,70΄ Ινγκς, 78΄ Ράις, 85΄ Αντόνιο)

Μπόρνμουθ-Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (83΄ Λέρμα – 15΄ Άλβαρες, 29΄ Χάαλαντ, 45΄ Φόντεν, 51΄αυτ. Μέφαμ)

Κρίσταλ Πάλας-Λίβερπουλ 0-0

Τότεναμ-Τσέλσι 2-0 (46΄ Σκιπ, 82΄ Κέιν)